Krew pępowinowa – warunki przechowywania

Krew pępowinowa

Krew pełni w organizmie bardzo ważna rolę. Dzięki niej możliwe jest transportowanie cząsteczek tlenu, jak również nawiązanie kontaktu poszczególnych komórek i narządów ciała. Krew powinna być systematycznie sprawdzana i kontrolowana a jej ilość i skład znacząco wpływa na zdrowie i życia człowieka.

W ostatnich latach, lekarze i fachowcy zaczęli doceniać walory krwi, która jest pozostałością po narodzinach dziecka. Krew, która była do tej pory odrzucana, w tym momencie stała się bardzo ważnym elementem ratowania zdrowia i życia dziecka. Pozostała krew która zgromadziła się w pępowinie, jak również pochodząca z łożyska, to tzw. krew pępowinowa. Krew ta posiada w swoim składzie komórki macierzyste, jak również komórki mezenchymy, dzięki którym możliwe jest tworzenie się nowych komórek różnych układów organizmu. Pobrana krew pępowinowa , dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, zachowuje swoja strukturę i może pomóc osobie, od której została pobrana, w późniejszych latach.

Taka krew przechowywana jest w specjalnych warunkach, dzięki fachowym instytucjom. Bank krwi pępowinowej, bo tak nazywa się miejsce, w którym gromadzona jest krew, odpowiednio ja zabezpiecza i przechowuje. Aby móc zgromadzić krew w tego rodzaju banku, należy odpowiednio wcześnie zdecydować się na to działanie, uzupełnić odpowiednie formalności oraz zgłosić chęć pobrania i ocalenie komórek macierzystych. Choć banki krwi są odpłatne, a kwota operacji bywa wysoka, to warto zainwestować w tego rodzaju zabieg, gdyż może on uratować życie dziecka w późniejszym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *