Formy księgowości

wybierz najwygodniejsza forme ksiegowosci

Istnieją różne formy prowadzenia księgowości. Wybór odpowiedniej należy do przedsiębiorcy, ale oczywiście nie istnieje pełna dowolność. Wybór ten jest raczej mocno ograniczony. Przedsiębiorca musi wybierać spośród tych form, które są dozwolone dla jego rodzaju działalności, przychodów, itp.

Przedsiębiorca bierze także pod uwagę opłacalność i czasochłonność prowadzenia danej formy księgowości. Przykładowo, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto prowadzić pełną księgowość, jeśli można rozliczać się za pomocą książki przychodów i rozchodów, albo nawet na zasadach karty podatkowej lub ryczałtu. O ile to pierwsze jest bardzo skomplikowane i potrzebna jest dobra księgowa, o tyle z tymi ostatnimi przedsiębiorca radzi sobie często z powodzeniem sam bez pomocy fachowców lub z niewielkim ich wsparciem.

Większe firmy często nie mają żadnego wyboru, jest on zdeterminowany przychodami, których przekroczenie od razu świadczy o konieczności przejścia na księgi rachunkowe, czyli tzw. pełną księgowość.

Do prowadzenia księgowości firmy zatrudniają księgowych we własnym zakresie, albo też korzystają z usług biur rachunkowych. Każde rozwiązanie ma z pewnością swoje zalety i wady, których rozważenie jak i podjęcie korzystnej decyzji pozostawia się zarządzającym konkretną firmą. Być może to co dla jednej firmy wydaje się być korzystniejsze, dla innej okazuje się mniej atrakcyjne. Dużo zależy od specyfiki działalności, sposobu zarządzania firmą, a także podejścia do tego tematu właścicieli danej firmy.

Reklama: Talented Kraków – biuro rachunkowe oferujące niezawodną księgowość – http://www.talented.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *