Budownictwo i badania pod kątem geotechniki

budownictwo

Od zarania dziejów ludzie budowali domy, jak i inne obiekty budowlane. Obecnie budownictwo jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko domy mieszkalne. Lecz także budynki użyteczności publicznej, budynki przemysłowe, drogi, autostrady, mosty, itd. Czyli wszystkie obiekty na zewnątrz ziemi, jak i pod ziemią.

Obejmuje także budownictwo wodne. Do działań ze strony budownictwa naziemnego należy także modernizacja budynków, przebudowa, odbudowa zrujnowanych, oraz konserwacja budynków już istniejących. Budownictwo zajmuje się też rozbiórką zniszczonych i uszkodzonych obiektów budowlanych. W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia budynku wiadomo, że nie spełnia on już wymagań technicznych. Staje się niebezpieczny, zagraża ludziom i trzeba go rozebrać. Aby nie brakowało fachowców liczne uczelnie techniczne kształcą specjalistów w dziedzinie budownictwa i geotechniki.

Geotechnika jest gałęzią inżynierii. Zajmuje się ocenianiem i mierzeniem gruntu. Oraz projektowaniem budowli naziemnych i podziemnych. Specjalistom z tej dziedziny nie obce jest gruntoznawstwo. Oraz geologia, czyli posiadanie wiedzę o własnościach ziemi. O procesach zachodzących wewnątrz ziemi, jak i na jej powierzchni.

Wiedza ta jest szczególnie ważna w krajach, które zagrożone są wystąpieniem trzęsień ziemi. Wtedy należy dokładnie ocenić warunki gruntowe, aby budynek nie rozpadł się podczas wstrząsów. I nie zagroził obecnym wewnątrz i na zewnątrz ludziom. Dla bezpieczeństwa badania takie dzieli się na trzy etapy: badanie wstępne, badanie w fazie budowy i badanie w fazie użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *